Waga psychoterapii w odtruwaniu alkoholowym i odwyku

Alkoholizm jest nadzwyczaj specyficznym rodzajem kłopotu. Specjalnie sprecyzowany jest tutaj mianem problemu, nie choroby, bo pierwsza trudność polega na braku akceptacji tego terminu przez uzależnionych. Umysłowość ludzka ma tendencje do kamuflowania faktów, tłumaczenia różnorakich, niepokojących zjawisk na swoją korzyść.

Wskutek tego też i w przypadku alkoholizmu chorzy potrafią długo nie przyznawać się, iż przestali dominować nad swoim organizmem, jego pragnieniami oraz skłonnościami. W Polsce niestety ciągle lekarze psycholodzy oraz psychoterapeuci są zagadnieniem tabu, wstydliwym.

Społeczeństwo odnosi się do tych zawodów niechętnie i z rezerwą, traktując je jako ostateczność. Jest to stanowisko kompletnie bezpodstawne, zbudowane na bazie uprzedzeń. W rzeczywistości funkcje te sprawowane są poprzez wykwalifikowane osoby, które na celu mają niesienie pomocy innym. Pomoc taka obejmuje również walkę z nałogami, jak w tym kontekście leczenie alkoholizmu i odtruwanie – więcej na kroplówka na kaca. Może być ona niezbędna, a nawet wielokrotnie ratująca życie oraz zdrowie, bo każda funkcja stworzonego przez nas organizmu zasadza się na psychice.

W momencie, kiedy jest słaba, zaczyna szwankować, odbija się to bezpośrednio na samopoczuciu cielesnym. Nie zapominajmy zatem, iż gdy dotknie kogoś jeden z najbardziej bolesnych kłopotów, jakim jest choroba alkoholowa, żeby zmagania z nim rozpocząć od wizyty u specjalisty. Bardzo istotne jest, aby zwrócić się po pomoc również dla siebie, w jaki sposób i dla osoby uzależnionej.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
Dodaj komentarz
Możesz także polubić