Różnorodne rodzaje koni oraz gadżetów do jazdy na nich

Człowiek podporządkowuje sobie świat od nadzwyczaj dawna, dostosowując go do swoich wymogów, podporządkowując sobie rośliny i zwierzęta. Wykorzystuje zasoby przyrody wedle własnych wymagań. Koń został udomowiony wybitnie dawno temu bo około trzech oraz pół tysiąca lat przed naszą klarowną erą. Od tego czasu towarzyszy mu non stop. Był człowiekowi potrzebny, jego siła i sprawność umożliwiały rozwój ludzkiej cywilizacji. Konie to były najpopularniejsze zwierzęta pociągowe.

Aktualnie służą po największej części do rekreacji oraz sportu i jako takie dalej są niesłychanie atrakcyjne – przetestuj koszulki jeździeckie. Są związane z człowiekiem na właściwe oraz na kiepskie, całkiem udomowione. Nie ma już niemal koni dzikich. Jedynie konie Przewalskiego zaliczane są obecnie do gatunku dzikich koni.

Reszta tych zwierząt mieszka z ludźmi i na warunkach, jakie ludzie im dyktują. Ludzie bezsprzecznie cieszą się ich towarzystwem, niemniej jednak czy konie także na tym korzystają? Istotnie, mają zastrzeżoną opiekę, także w wypadku ciężkich chorób, dostęp do pożywienia. Jakkolwiek przykłady złego traktowania tych zwierząt są niestety powszechne. Poza tym, jako zwierzęta użytkowe są używane do pracy, czy tego sobie życzą, czy nie. Koń człowiekowi przysłużył się przez stulecia wspólnego bytowania, nie ma co do tego jakichkolwiek niepewności. W drugą to oznacza czy człowiek przysłużył się koniom, nie można być już tego tak pewnym. Umaszczenie koni z reguły nie ma nic wspólnego z rasą. Ale są oczywiście wyjątki, takie jak choćby rasa haflinger, która znamionuje się kasztanowatym umaszczeniem z konopiastym ogonem oraz grzywą czy konik polski, jaki zawsze jest myszaty.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić