Czy świadectwo energetyczne jest obecnie obowiązkowe

Posiadacze mieszkań i domów mają liczne obowiązki. Od pewnego czasu jednym z nich jest wykonanie energetycznego świadectwa. Świadectwo energetyczne to dokument, jaki dokładnie określa, jakie będzie ogólne zapotrzebowanie na energię, wiążące się z użytkowaniem budynku na co dzień. Przede wszystkim to dotyczy wentylacji i ogrzewania, ale też podgrzewania wody użytkowej czy oświetlenia.

Nasze przepisy wiążące się z obowiązkiem wykonywania takich certyfikatów są oparte na unijnych przepisach, i prawodawstwo w naszym kraju jest dostosowane do nich. Aktualnie takim certyfikatem dysponować muszą wszystkie obiekty, jakie postawione zostały po roku 2009, rzecz jasna każdy nowo stawiany również temu obowiązkowi podlega. Jeśli chodzi o budynki starsze, to właściciel będzie musiał zrobić takie świadectwo jedynie wtedy, kiedy swoją nieruchomość zamierza sprzedać albo wynająć. Ale dużo wskazuje na to, że za pewien okres czasu wszystkie budynki będą musiały posiadać taki dokument, gdyż przepisy dość wyraźnie idą w taką stronę.

Obecnie Świadectwa energetyczne nie są trudne do zrobienia, ponieważ na rynku działa wielu specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za nie zaczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a mogą się skończyć nawet na paru tysiącach w przypadku dużych, wielorodzinnych budynków. Pamiętać też należy, że jeśli ktoś zaniedba sobie wyrobienie certyfikatu, to narażony być może na karę. A ta wcale do małych nie należy, bo wynieść może nawet do pięciu tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić