Czemu przy budowie domu potrzebna będzie pomoc geodety

Z pewnością każdy miał kiedyś okazję widzieć stojące przy drodze urządzenie o wyglądzie aparatu fotograficznego. To tak naprawdę główne narzędzie geodetów, którzy zajmują się szeroko pojętymi pracami przy ewidencjonowaniu gruntów. Do ich zadań należy między innymi dokładne wyznaczanie granic działek i położenia poszczególnych obiektów. Zajmują się również tworzeniem map do różnych celów, w tym projektowych, a dodatkowo opracowaniem dokumentów i pomiarami wysokościowymi.

Pomiary takie wykorzystywane są zarówno przy projektach przemysłowych, budowie dróg, autostrad i systemu torów, jak również w budownictwie jednorodzinnym. Jeśli chodzi o ten ostatni przypadek geodeta przyda się na paru etapach budowania. Przede wszystkim już na samym początku, przed rozpoczęciem wszelkich robót konieczne wykonanie będzie mapy do celów projektowych. Na mapie muszą się znaleźć wszystkie granice działki, a także wszystkie znajdujące się w pobliżu budynki.

Kolejny etap, do którego geodeta będzie potrzebny, to określenie dokładnego położenia domu na terenie działki, a po skończeniu wszystkich prac powinna być sporządzona kolejna mapa, już z wybudowanym domem. Wszystkie etapy muszą być ewidencjonowane w dokumentacji projektowej, która później będzie stanowić podstawę wniosku o możliwość użytkowania. Generalnie przy wszystkich pracach wiążących się z jakimiś budynkami, obiektami przemysłowymi czy drogami nie obejdzie się bez pracy geodety, a jeśli będzie się taką potrzebować, to można na przykład zadzwonić do firmy https://horyzontgeodezja.pl/.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić